Farmaceutski tehničar za analitiku i kontrolu farmaceutskih proizvoda

Ukoliko je stekao radno iskustvo u trajanju od najmanje dve godine u oblasti analitike i kontrole lekova i drugih farmaceutskih proizvoda, kandidat ima pravo da pristupi specijalizaciji, za sticanje zvanja petog stepena, a koju prema pravilima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, organizuje srednja škola Sveti Arhangel u Novom Sadu.
Osim tog uslova, svako ko je zainteresovan za sticanje diplome za zanimanje farmaceutski tehničar za analitiku i kontrolu farmaceutskih proizvoda mora posedovati i dokaz da je završio srednju stručnu školu, u trajanju od 4 godine, a u području rada zdravstvo i socijalna zaštita i to isključivo za obrazovni profil farmaceutski tehničar.
Napominjemo da će se rangiranje prijavljenih kandidata svakako vršiti prema njihovom opštem uspehu tokom prethodnog školovanja, a naročita pažnja će biti usmerena na ocene iz 4 predmeta i to kako matematike i farmaceutske hemije, tako i na ocene iz predmeta analitička hemija i farmaceutska tehnologija.

Upravo ta dokumenta mora dostaviti prilikom zvaničnog upisa svaki kandidat, kao i izvod iz matične knjige rođenih, to jest krštenicu i uverenje o državljanstvu.
Inače se upis vrši u dogovorenim terminima, uz obavezno lično prisustvo svakog prethodno prijavljenog kandidata.
Za zvaničnu prijavu je potrebno da zainteresovani dostavi ili na mejl adresu ove škole ili putem telefona, a može i lično, osnovne informacije o sebi, koje izuzev imena i prezimena, podrazumevaju i datum rođenja, kao i broj telefona za dalji kontakt.
Pre nego što predstavimo uopšteno nastavni program za obrazovni profil farmaceutski tehničar za analitiku i kontrolu farmaceutskih proizvoda, obavezni smo da napomenemo i to da ova škola ima sva neophodna ovlašćenja i dozvole, tako da i diplomu, koju izdaje po završetku specijalizacije, odnosno nakon uspešno položenog specijalističkog ispita, vlasnici mogu upisati u svoj radni dosije, uzevši u obzir da se radi o pravno priznatom dokumentu. Naglašavamo da je zakon u tom segmentu od nedavno promenjen, te da isključivo nadležni u Nacionalnoj službi za zapošljavanje imaju ovlašćenja da vrše upis kako stečenih diploma, tako isto i sertifikata, te je najbolje da kandidat koji stekne diplomu za pomenuti obrazovni profil V stepena kontaktira zaposlene u ovoj službi i informiše se o postupku upisa tog dokumenta u njegov radni dosije.
Postoji samo jedan zajednički opšti predmet u nastavnom programu ove specijalizovane i odnosi se na strani jezik, a organizator nudi mogućnost kandidatima da odaberu između nekoliko jezika, o čemu će precizno biti obavešteni svi prilikom upisa.
Ukupno je četiri stručna predmeta u nastavnom programu, kao i praktična nastava u bloku, koja uključuje 360 časova ukupno.
Izuzev predmeta fizička hemija i farmakologija, kandidati su obavezni da polažu i stručni predmet informatika u zdravstvu, kao i predmet hemija, analitika i kontrola farmaceutskih proizvoda.
Organizacija prakse se vrši u okviru onih institucija, sa kojima ova škola već ima uspostavljenu poslovnu saradnju, te tom prilikom svi koji pohađaju specijalizaciju za obrazovni profil petog stepena farmaceutski tehničar za analitiku i kontrolu farmaceutskih proizvoda dobijaju garancije o kvalitetu praktične nastave. Postoji mogućnost i da se kandidati odluče da pronađu lično kompaniju, u kojoj postoje uslovi za pohađanje prakse, ali u tom slučaju im organizator ne može pružiti adekvatne garancije za njen kvalitet, te će to svakako posebno biti naglašeno prilikom zvaničnog upisa svakome od njih.
A da bi mogli da dobiju diplomu za pomenuto zanimanje petog stepena, svi kandidati su obavezni da na kraju polažu specijalistički ispit, koji podrazumeva usmenu proveru znanja i izvršenje praktičnog zadatka.

SPISAK PREDMETA

Opšti predmeti

• Strani jezik
    Kandidat bira između mogućnosti da polaže predmete:
    - engleski jezik
    - nemački jezik
    - ruski jezik
    - francuski jezik

Stručni predmeti

• Informatika u zdravstvu
  • Fizička hemija
  • Hemija, analitika i kontrola farmaceutskih proizvoda