Stomatološka sestra - tehničar za dentalna i intraolarna snimanja

Uopšteno govoreći, mogućnost dokvalifikacije za obrazovni profil stomatološka sestra - tehničar za dentalna i intraolarna snimanja imaju svi kandidati, koji su prethodno stekli osnovne kvalifikacije u okviru srednje zubotehničke škole. Upravo njima i jeste prvenstveno namenjen ovaj program, ali moramo naglasiti da srednja škola Sveti Arhangel, Novi Sad nudi i redovno i vanredno školovanje, kao i mogućnost stručnog osposobljavanja i prekvalifikacije za sve zainteresovane kandidate.

Naročito je bitno da svako ko konkretnom programu specijalizacije želi da pristupi ima i iskustvo u radu u struci i to u trajanju od najmanje 2 godine, a o čemu će biti obavezan prilikom upisa da dostavi važeći dokaz.

Trebalo bi da svi oni budu informisani o tome da je celokupna edukacija usklađena u potpunosti sa trenutno aktuelnim pravilima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Iz tog razloga napominjemo da svi kandidati imaju tri stručna predmeta da polože, zatim jedan opšti i praktičnu nastavu u okviru jednog predmeta.

Jednostavnije govoreći, njihova je obaveza da polože predmet strani jezik, kao i stručne predmete osnovi radiografske tehnike, zatim osnovni principi radiološke zaštite i stručni predmet osnovi radiološke fizike i dozimetrija.

U okviru stručnog predmeta osnovi radiografske tehnike će imati i praktičnu nastavu, a njeno trajanje je definisano aktuelnim nastavnim programom i organizuje se u saradnji sa vrhunskim stručnjacima i institucijama u konkretnoj oblasti.

Uzevši u obzir da kandidati koji budu stekli zvanje stomatološka sestra - tehničar za dentalna i intraolarna snimanja, peti stepen imaju specijalizaciju, to će im biti i znatno jednostavnije da u izabranoj struci pronađu zaposlenje.

Izuzetno je značajna informacija za sve da diploma, koju će im srednja škola Sveti Arhangel u Novom Sadu po završetku odabranog programa izdati, spada u red pravno validnih dokumenata, apsolutno priznatih i na području Srbije, ali i drugih zemalja regiona i sveta.

Samim tim bi kandidati trebalo prvo da kontaktiraju Nacionalnu službu za zapošljavanje, a ukoliko su na njenu evidenciju zvanično prijavljeni, te da od nadležnih u toj službi zahtevaju upis diplome za obrazovni profil stomatološka sestra - tehničar za dentalna i intraolarna snimanja. Naravno da će u svoj CV uvrstiti informaciju da tu diplomu poseduju, a u slučaju da žele van granica naše zemlje da se zaposle, biće potrebno da sve podatke o postupku nostrifikacije diplome u toj zemlji dobiju na vreme.

Uz prisustvo svakog prethodno prijavljenog lica se organizuje upis, a osoblje ove škole će detaljno svakoga od njih informisati o dokumentima koja bi trebalo da prilože tom prilikom.
S obzirom na to da je obavezno izvršiti prijavu, odnosno osoblju ove obrazovne institucije dostaviti osnovne informacije, kao što su prezime i ime kandidata, zatim broj telefona i datum rođenja, to svako od njih bira način za prijavu koji mu odgovara. U principu se telefonski može izvršiti prijava, a u ponudi je i opcija elektronskog prijavljivanja, koja podrazumeva slanje navedenih podataka na mejl škole, s tim da svakako zainteresovani mogu i lično da izvrše prijavu u školskim prostorijama.

Prilikom zvaničnog upisa, a koji se organizuje isključivo uz lično prisustvo prijavljenih, od njih se zahteva da dostave kako uverenje o državljanstvu i izvod iz matične knjige rođenih, tako isto i potvrdu da su stekli minimun 2 godine radnog iskustva u struci, kao i diplomu, odnosno svedočanstva srednje škole koju su prethodno pohađali.

SPISAK PREDMETA

Opšti predmeti

• Strani jezik

Stručni predmeti