Knjigovođa - kontista

Uz maksimalno poštovanje svih smernica, koje navodi resorno Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, srednja škola Sveti Arhangel u Novom Sadu organizuje program specijalizacije, nakon koga kandidati postaju vlasnici diplome za zanimanje knjigovođa - kontista peti stepen.
S obzirom na to da je u pitanju specijalizacija, od kandidata se očekuje da su prethodno stekli zvanje IV stepena u oblasti ekonomije, odnosno administracije, te da su u konkretnoj struci radili minimum dve godine, a podrazumeva se da imaju i relevantan dokaz o tome.
Obavezan je svako, ko želi da pohađa ovaj program, prvo da kontaktira putem telefona pomenutu školu i tako izvrši prijavu, a može to učiniti i direktno u prostorijama škole ili elektronski. Od podataka mora navesti ime i prezime, zatim datum rođenja, te ostaviti svakako i broj telefona, a zarad budućeg kontakta sa nadležnima.

Posebno je važno da lično prisustvuje upisu svako, ko je pre toga u skladu sa važećim pravilima izvršio prijavu. Isto tako je bitno da svu neophodnu dokumentaciju dostavi, a koja osim već pomenutog dokaza o stečenom minimum dvogodišnjem radnom iskustvu, uključuje i dostavljanje diplome srednje škole, odnosno svedočanstava za svaki završeni razred, kao i izvoda iz matične knjige rođenih, ali i uverenja o državljanstvu.
Osim zajedničkih, odnosno opštih predmeta, program specijalizacije za sticanje zvanja knjigovođa - kontista V stepen uključuje i stručne predmete, ali i praktičnu nastavu, koja se organizuje u bloku i u skladu sa nastavnim programom za ovaj obrazovni profil.
Najpre da naglasimo da organizator nudi mogućnost pohađanja prakse u onim kompanijama, sa kojima je prethodno sarađivao i kada daje sve neophodne garancije za njen kvalitet. Druga opcija, koju takođe kandidati mogu odabrati podrazumeva da praktični deo ove edukacije pohađaju u okviru one firme, koju oni lično budu odabrali. Naravno da u tom slučaju organizator nije u mogućnosti da pruži pojedincima garancije za kvalitet prakse, uzevši u obzir da sa načinom poslovanja tog pravnog lica on nije prethodno upoznat.
U opšte predmete osim stranog jezika, spada i predmet osnove radnog i privrednog prava, dok je zastupljeno i četiri stručna predmeta. Obavezan je svako ko želi da stekne zvanje petog stepena knjigovođa - kontista da polaže predmet finansije, potom stručni predmet organizacija računovodstva i sredstava, te predmete računovodstvo sa poslovima likvidature i bilansiranje i poslovno informisanje.
Završni, odnosno specijalistički ispit se sastoji od dva dela, a kandidat postaje vlasnik diplome za ovaj obrazovni profil petog stepena samo ako položi teorijski deo i ako izvrši praktični zadatak, koji je predviđen programom.
Trebalo bi da nakon sticanja diplome za ovo zanimanje svaki pojedinac kontaktira nadležne u Nacionalnoj službi za zapošljavanje i od njih direktno zahteva da izvrše zvaničan upis te diplome u njihov radni dosije, jer je tako predviđeno trenutno aktuelnim pravilima. Podrazumeva se i da bi odmah trebalo u svoj CV, odnosno radnu biografiju da svako od njih unese informaciju o završenoj specijalizaciji, te o posedovanju diplome za pomenuti obrazovni profil.

SPISAK PREDMETA

Opšti predmeti

• Strani jezik
    Kandidat bira između mogućnosti da polaže predmete:
    - engleski jezik
    - nemački jezik
    - ruski jezik
    - francuski jezik
  • Osnove radnog i privrednog prava

Stručni predmeti

• Organizacija računovodstva i sredstava
  • Bilansiranje i poslovno informisanje